Odnímatelná homologovaná závěsná zařízení jste povinni při nevyužívání demontovat

Vyhláška o provozu motorových vozidel na pozemních komunikacích předepisuje všem majitelům závěsných zařízení, že mohou být využívána pouze pro tažení přívěsných mechanismů, a že v době, kdy není zařízení využito, musí být odnímáno. V současné době se všechny tažná zařízení montují jako odnímatelná, tudíž to znamená jistou povinnost pro majitele a provozovatele těchto vozů, aby jej standardně demontovali a při jízdě bez přívěsu jej nepoužívali.
přípojná vozidla.jpg

Konkrétně to znamená, že vyhláška Ministerstva dopravy 341/2014 Sbírky zákonů stanoví, že odnímatelné koule bez použití nářadí mohou být na vozidle umístěny pouze tehdy, jestliže vůz táhne nějaký přívěs, jinak tam nemají co dělat. Tato problematika je také předmětem mnoha silničních kontrol technického stavu vozidel. Jestliže policista zjistí tento přestupek, řidič je sankcionován.

Bezohlednost řidičů bohužel stále převládá

Co je však alarmující, je lidská bezohlednost. Malé procento řidičů kouli za autem nechává z lenosti, ale většina z těch nezodpovědných využívá tyto mechanismy jako ochranu před nárazem do vozu zezadu, nainstalované tažné mechanismy je totiž něco jako pancéřová pěst. Někteří si v tomto počínání libují a tvrdí, že si řidiči za vozidlem s koulí udržují raději větší odstup, protože dobře ví, že v případě nárazu to odnese nejen nárazník, ale i spoiler, olejová vana, chladič, spodní čelo, a škoda pak může přesáhnout 20 tisíc korun. Nová auta jsou konstruována tak, že při menším nárazu do zadní části (do kufru) se nárazník nezdeformuje, ale je částečně pružný a vrátí se do původní polohy, kdežto při nárazu na kouli je výsledek katastrofální.
rezavá koule.jpg

Veškeré homologované tažné mechanismy jsou skutečně odnímatelné, jsou přichyceny pouze dvěma šrouby a demontáž trvá zhruba deset minut. Záleží také na přístupu samotného policisty, někdy stačí jen domluva, řidiči často argumentují výmluvou, že se zrovna chystají připojit vozík. Naopak někdy vznikají paradoxní situace, kdy řidič s koulí vyvázne jen s malou škodou, kdežto vůz jedoucí za ním má škodu výrazně vyšší a navíc musí zaplatit pokutu za nedodržení bezpečné vzdálenosti.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.