Světelné zdroje LED jsou jedny z nejúspornějších

Některá rozhodnutí úředníků Evropské unie nejsou příliš moudrá, jedním z nich byl zákaz prodeje vláknových žárovek. Ve své podstatě bychom mohli tento úkon chápat jako pokrokový, v zájmu snížení energetické náročnosti a s podporou nízkoenergetických zdrojů. Tím však došlo k zajímavému jevu, u některých osob totiž vypukla panická mánie, která způsobila opačný jev. Namísto toho, aby se začali ohlížet po alternativním řešení a hledali samostatně zdroje s levnějším provozem, předzásobili se stávajícími žárovkami s wolframovým vláknem. V krátké době těsně před oficiálním ukončením prodeje byly vykoupeny všechny sklady a prodalo se obrovské množství těchto zastaralých, ale stále funkčních světelných zdrojů. Mnohým lidem zároveň vyhovuje teplý barevný tón bílého světla s velmi vysokým indexem podání barev Ra a domnívají se, že by se u jiného zdroje světla těchto parametrů nedočkali.
vláknová žárovka
Na počátku roku 2019 byl proveden průzkum ohledně světelných zdrojů v českých domácnostech a potvrdil, že přibližně dvě třetiny svítidel tvoří vláknové žárovky, zhruba jednu třetinu kompaktní zářivky, a to převážně ještě první vývojové generace z devadesátých let, zhruba třináct procent halogenové, většinou bodové žárovky a jen malé procento výbojky a klasické lineární zářivky. LED diodová svítidla https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/ tvoří jen necelých 15 procent, což je vzhledem k pokročilosti této technologie a k rozšířenému sortimentu poměrně málo.
LED žárovka

Schází informovanost

Svítidla v domácnostech lidé považují za něco druhotného, co není hodno příliš velkému zájmu. Nejedná se o spotřebiče s (relativně) velkým příkonem, který by enormně zatěžoval rodinný rozpočet, po zapnutí vypínače světlo svítí a není nutné tuto skutečnost měnit (pouze při závadě) a na většinu z nás doléhají jiné starosti – finanční, zdravotní, rodinné a pracovní vztahy atd. Osvětlení je tedy stranou zájmu a pouhých zhruba dvacet procent lidí se doopravdy zajímá o novinky v tomto směru a snaží se něco na této skutečnosti změnit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.