Zvukové formáty

Na zvuk narazíte většinou když je „zabalený“ do kontejneru. Je u filmů, ale i samostatně. Ovšem i tehdy jde většinou o kontejner, nikoli formát, neb nese další informace. Například o názvu stopy, pořadovém čísle a tak dále. Tomu se všeobecně říká tagování.

Jedna z velikánských výjimek se jmenuje mp3 a je to skutečně pouze formát. Nyní si říkáte, že máte i tyto soubory pojmenovány, s číslem, a přesto nejde o kontejner? Ne, jak zmíněno výše, je to výjimka. Mp3 skutečně nese tyto informace přímo s sebou.

Jiné kontejnerové názvy jsou například AVI, mp4 nebo VOB. A jiné.

Hudba se ukládá pomocí kódování a o něm se hovoří jako o formátu. Můžete se však setkat i s výrazem formát komprese audia. Nejznámější jsou mimo již zmíněné Vorbis, Flac nebo AAC. To, čím pak hudbu komprimujeme a dekomprimujeme je kodek.

poslech hudby

Uff, to je informací najednou, viďte? Nuže, již to ukončíme. Jen ještě zodpovím na otázku, kam se poděl slavný WAV, Waveform audio file format, formát? Nikam, jen jsem jej nechal nakonec, protože do předchozích škatulek nezapadá. Jde totiž o nekomprimovaný formát, který se většinou ukládá do kontejnerů s názvem RIFF. Používá se tak často proto, že se s ním snadno pracuje, snadno se stříhá a tak podobně. Jenže zabírá dost místa, což už dnes nikdo nechce, proto se přešlo na soubory mp3. A u nich už zůstaneme.

Většina lidí potřebuje stáhnout právě tyto soubory, a proto už před stažením samotným je někdy třeba provést něco, co tyto soubory do chtěného formátu převede. Tím již budeme stahovat přímo empétrojku a není třeba stažený zvuk následně převádět zvlášť.

noty

Pokud kliknete sem, mp3 download soundcloud, budete převedeni na jiný web, s jehož pomocí lze stahovat zrovna výše zmíněnou věc. Nemusíte se bát, anglický text lze vyložit jen jako stahování zvuku, takže můžete být klidní. Návod, jak na to si bedlivě přečtěte a pak to prostě zkuste. Uvidíte sami.

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.