Krok sun krok

Nejstarší formou zábavy je podle mého názoru tanec. I když v dávných dobách se tomu našemu příliš nepodobal. Ale ani to není zřejmě až tak docela pravdivé tvrzení. Stačí navštívit některou technoparty pod širým nebem a rázem bychom si mohli představit, jak to asi u těch prastarých ohňů s těmi rituály vypadalo. Jen ty hudba byla maličko jiná, možná pestřejší a důvod kývání se ze strany na stranu nebo nekoordinovaného poskakování byl asi jiný, protože účastníkům těchto novodobých akcí o vyvolání deště nebo uklidnění zlých duchů asi nepůjde.

Shodneme se však určitě na tom, že tanec je pohyb, který doprovází hudba. V dnešní době můžeme tanec rozdělit do několika skupin. Do společenských patří dvě skupiny.

Standardní
vwaltz
vtango
vvalčík
vslowfox
vquickstep
Latinskoamerické
vsamba
vcha cha
vrumba
vpaso doble
vjive

Když roku 1787 v opeře „Vzácná věc“ taneční pár předvedl právě valčík, byli diváci pohoršeni. Není to nemravné? Do té doby se totiž při tanci lidé dotýkali pouze rukama. Navzdory pochybnostem se stal brzy velice populárním. A pokud si nemůžete vybavit, jak vlastně valčíková melodie zní, stačí si zabroukat lidovou písničku „Pásla ovečky“.


Sólové tance

Zvláštní taneční odrůdou je tanec břišní. Tento orientální tanec má spoustu pozitivních dopadů nejen na diváka, ale i samotnou tanečnici.
Ta, pomocí pohybu může
Øvyjádřit své pocity
Øuvolní si svalstvo
Øa ještě si zacvičí.

Totéž se dá říci i o tanečníku breakdance. U toho je ta fáze cvičení už na první pohled velice intenzivní. A nakonec bych se zmínila o jednom tanci, který patří mezi skupinové a je naší národní specialitou. Škoda, že tak trochu zapomenutou. Roku 1863 se objevila Česká beseda, u jejíhož zrodu stál Bedřich Smetana a Jan Neruda. Trvala dvanáct minut a skládala se z prvků národních písní a tanců.

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.