Střídavá péče

V současné době odcházejí muži na mateřskou dovolenou a ženy budují kariéru. Tato slova jsou trochu utažená za vlasy, ale je pravda, že zastánci tradičních hodnot a rozdělení rolí dodnes trochu zírají, jak se současné trendy liší od těch dřívějších.
Otec s dcerou
Přitom se jedná jen o to, že muži i ženy mají svobodu dělat to, co chtějí a je úplně na nich, jak se rozhodnou. Jistě najdeme celou řadu partnerských vztahů, kterým vyhovuje tradiční rozdělení rolí a rozhodně není důvod na tom cokoli měnit a stejně tak najdeme partnery, kde to je skutečně nastaveno tak, jak jsme zmiňovali v úvodu článku. Pokud jsou oba spokojeni, je všechno v pořádku.
Dříve bylo také běžné, že pokud se manželé rozvedli, dítě obvykle bylo svěřeno do péče matce. Pokud bylo svěřeno otci, pak obvykle proto, že se jednalo v případě matky o problémovou osobnost, nebo o dítě zkrátka neměla zájem. Dalo by se říci, že v tomto ohledu byli muži tak trochu diskriminováni.
Dnes je to jiné a přihlíží se především na zájmy dítěte. Z toho důvodu není žádnou výjimkou, když jsou děti svěřeny do péče muži nebo když jsou děti svěřeny do takzvané střídavé péče.
Mužská rodičovská něha
Jedná se o to, že dítě (děti) žije po určitou dobu (obvykle týden nebo čtrnáct dnů) s každým z rodičů. Není to vždy snadné, protože někdy dítě pravidelně střídá také školu či školku. V určitých případech to může představovat optimální řešení, ale poznatky psychologů ze zemí, kde tento systém funguje dlouhodobě, ukazují, že tento model není pro každé dítě vhodný. Jsou děti, které kvitují změny s nadšením a jsou děti, které naopak potřebují stálost výchovného prostředí.
Každopádně rodičovské kompetence mužů v současné době rozhodně stoupají a to nikoli jen ve šťastných rodinách, ale také tam, kde partnerský vztah prostě nevydržel.
Muži jsou mimo jiné schopní rodiče také proto, že všechno neprožívají tak hluboce jako ženy a jsou tak nějak více v pohodě.

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.