Zaklínač, fenomén ze světa fantasy

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski zrodil legendu. Fantasi sága o zaklínači z Rivie trhala čtenářské legendy a dodnes je velice oblíbená. O tom svědčí i zájem filmařů a tvůrců her, kteří se o tuto ságu opírají. Samotný autor knih začal psaním povídek v roce 1986 a nedlouho na to se stal nejoblíbenějším polským fantasy autorem v časopisu Fantastyka. Jedná se o jednoho z nejoblíbenějších fantasy spisovatelů jak u nás, tak na Slovensku, v Rusku a celkově ve východní Evropě. Knihy jsou samozřejmě přeloženy do několika světových jazyků.
otevřená knížka
Série o zaklínači z Rivie sleduje osudy daného zaklínače a především děvčete Cirily, která je s ním osudem spojena, lásky zaklínače Yennifer, mocné čarodějky. Pokud máte rádi fantasy a ještě se k vám tato kultovní série nedostala, neváhejte a pusťte se do ní. Opravdu stojí za přečtení.
Stejně jako jiné úspěšné fantasy ságy i tato se dočkala hned několika adaptací. Tou první byl komiks. První komiksy vyšly v letech 1993 – 1995, kdy vyšel šestisvazkový komiksový seriál. Na něm spolupracoval sám autor knih. Série se samozřejmě nevyhnula ani pozornosti filmařů, kteří se do jeho zpracování pustili v roce 2001. Zpracován byl televizní seriál, který byl následně sestříhán do filmu. Adaptace se však velice nepovedla a fanoušky ani samotným autorem nebyla zrovna dobře přijata.
To se možná změní v budoucnu. V současné době se totiž svět milovníků fantasy točí především kolem seriálu, který se chystá na obrazovky televizorů. Seriál taktéž sleduje knižní předlohy a tím pádem nás vyloženě nepřekvapí, můžeme se však těšit na zpracování. Již v současné době je však kritizováno herecké obsazení.
postavy z videoher
Podle zaklínačské série byla vytvořena také počítačová hra Zaklínač, která rozvíjí zaklínačův příběh. Tato hra byla samozřejmě rozšířená o další dvě herní adaptace, zaklínač 2 a 3. Oceněna byla grafika her, avšak autor ságy si tvorbu příběhů o zaklínači vyhrazuje pro sebe, čímž se hry o zaklínači staly takzvaným kánonem.

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.