Kde koupit topinambury a proč je jíst

Kde je koupíte

Topinambury se u nás pěstovaly ve středověku v obrovském rozsahu a postupem času je z polí vytlačily jiné plodiny. Dnes se zas dostávají na první pozice vyhledávaných zdravých potravin, i když je zrovna neuvidíte růst na každé mezi. Na otázku, kde koupit topinambury, lze tedy odpovědět stručně, že zpravidla jen ve specializovaných prodejnách či e-shopech. A pokud se vám podaří opatřit si semena, můžete je mít i na zahradě jako okrasnou květinu. Připomenou vám slunečnice a podzemní jedlé hlízy zas kořen zázvoru.

květ topinamburu

Několik důvodů k pravidelné konzumaci

Mají velmi nízký glykemický index – díky velmi vysokému obsahu vlákniny je lze směle zařazovat pravidelně do stravy diabetiků, kterým nevyvolávají nebezpečné inzulinové výkyvy. Zvláště diabetici musí velmi přísně dbát na životosprávu, ovšem tento postup lze doporučit i lidem zcela zdravým. Čím nižší glykemický index totiž potraviny mají, tím menší pravděpodobnost vzniku civilizačních chorob. Dejte si tedy raději namísto dortíku, bonbónů nebo přeslazené limonády či kolového nápoje raději zeleninový salát nebo sušené ovoce. Mimochodem, topinambury mohou být součástí zeleninového salátu pravidelně, lze je jíst nejen vařené, ale i v syrovém stavu.

hlíza topinamburu

Braňte se deficitu vlákniny – někteří lidé dokonce vůbec neví, co to vláknina je, a proč je důležitá, a to je velmi smutné zjištění. Může za to špatná propagace zdravé výživy a stále mnoho výrobků z bílé mouky, vyloženě nezdravých, které lidé běžně nakupují např. v supermarketech, např. klasické rohlíky. Kupříkladu párek v rohlíku neobsahuje v podstatě žádnou vlákninu, a pokud taková jídla budete jíst často, může to mít i katastrofální následky. Topinambury vám vlákninu pomohou doplnit a čím vám to bude ku prospěchu? Např. tím, že se upraví trávení a pohyb střev (peristaltika), nebudete trpět zácpou a střevní bakterie, které potřebují vlákninu jako zdroj potravy, budou lépe vypomáhat s využíváním živin z vaší stravy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts

© Tomina.cz - Všechna práva vyhrazena.